Przegrzewanie dziecka podczas snu – dlaczego nigdy nie powinnaś tego robić?

Nieustannie przykrywasz swoje dziecko, bo wydaje Ci się, że jest mu zbyt chłodno? Zatrzymaj się na moment i zastanów, czy na pewno tego potrzebuje. Niestety wśród młodych rodziców panuje błędne przekonanie, że małe dzieci wymagają przebywania w wysokich temperaturach, gdyż w przeciwnym razie marzną i chorują. Jest to jednak mit, który może być bardzo niebezpieczny. Okazuje się bowiem, że to właśnie przegrzewanie dziecka jest o wiele groźniejsze niż chłód. Czytaj dalej i sprawdź, dlaczego nigdy nie powinnaś tego robić.

Dlaczego nie powinno się przegrzewać dziecka?

Przegrzanie dziecka, czyli tzw. hipertermia, prowadzi do kumulowania ciepła w organizmie. W efekcie temperatura ciała podnosi się, a maluch traci zdolność do pocenia się. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które stanowi zagrożenie zdrowia, a niekiedy nawet i życia. Badania potwierdziły, że może to być jedna z przyczyn śmierci łóżeczkowej, czyli nagłego zgonu niemowlęcia podczas snu. Przegrzewając dziecko, utrudniasz mu radzenie sobie ze zmianami temperatur, a to z kolei sprzyja infekcjom. Może też dojść do wystąpienia udaru cieplnego.

Kiedy Twój maluch płacze, jest rozdrażniony, ma potówki i zaczerwienioną twarz, to być może jest to sygnał, że jest mu po prostu za gorąco. Warto jest więc to sprawdzić. Nigdy nie bierz jednak pod uwagę rączek i stópek. One zazwyczaj są zimne i nie ma to żadnego związku z warunkami, w jakich przebywa dziecko, lecz z jego niedojrzałym układem krwionośnym. Temperaturę sprawdzaj więc na karku lub klatce piersiowej. Prawidłowo ciało powinno być ciepłe i suche. Kiedy dochodzi do przegrzania dziecka, wtedy jest ono gorące i spocone.

W jaki sposób uniknąć przegrzania dziecka podczas snu?

Wychowując dziecko, zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Tylko w ten sposób zapewnisz mu komfort i bezpieczeństwo. Dotyczy to również kwestii otulania do snu. Wielu rodziców martwi się, że maluchowi będzie zbyt chłodno i zachoruje. Dokładają więc wszelkich starań, aby temu zapobiec. W efekcie w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura, a śpiworek, pod którym śpi, jest szczelnie zamknięty. Niestety jest to prosta droga do przegrzania dziecka. Zastanów się zatem, jak tego uniknąć.

Po pierwsze, optymalna temperatura pomieszczenia podczas snu wynosi 19ºC. Według badań to właśnie wtedy jakość snu jest najwyższa. Staraj się więc tego przestrzegać, nawet wtedy, kiedy wydaje Ci się, że jest zbyt chłodno. Pamiętaj, że każdy jest inny i być może Twoje dziecko ma zupełnie inne upodobania niż Ty. Regularnie wietrz też pomieszczenie, a w ciepłych porach roku śmiało możesz pokusić się nawet o pozostawienie otwartego okna na całą noc. W ten sposób komfort snu znacznie się zwiększy. Dziecko nie będzie się pocić, a jednocześnie polepszy się też jakość powietrza.

Po drugie, zwróć uwagę na to, co zakładasz malcowi. Unikaj zbyt wielu warstw ubranek, a śpiworek dopasuj do temperatury panującej w pomieszczeniu, a nie tej na zewnątrz. Nie zamykaj go też zbyt szczelnie, aby zapewnić wewnątrz odpowiednią cyrkulację powietrza.

Postaraj się trzymać tych zasad, a na pewno unikniesz przegrzania dziecka. Już od dawna wiadomo, że najlepszy jest tzw. zimny chów. Wtedy skutecznie hartujesz dziecko, przez co jego organizm jest znacznie wzmocniony. Po dobór odpowiedniego śpiworka do snu zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim produkty o różnej grubości, które bez problemu dopasujesz do temperatury panującej w sypialni malucha.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl