Przygotowywanie się na przyjście na świat pierwszej pociechy to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj rozpoczyna je zdobywanie informacji o rozwoju prenatalnym, kompletowanie wyprawki, a potem nabywanie praktycznych umiejętności, np. przewijania czy karmienia. W natłoku informacji, rad od rodziny i znajomych oraz emocji łatwo pominąć jakiś ważny temat. Choćby taki jak zasady bezpiecznego snu dziecka. Jest to sprawa niezwykle istotna dla rozwoju malucha, dlatego w dzisiejszym materiale o niej opowiemy.
Zasada 1 - optymalna temperatura
Warunki panujące w pokoju są bardzo ważne dla snu malucha. W pomieszczeniu nie powinno być za zimno ani za ciepło. Należy je regularnie wietrzyć. Najlepiej, jeśli temperatura będzie odpowiednia dla lekko ubranej osoby dorosłej. Wówczas maluch może spokojnie leżeć pod cienkim kocykiem. Jako najbardziej optymalną temperaturę uznaje się taką, która oscyluje wokół 22 stopni Celsjusza, ale zasadniczo jest to bardzo indywidualna kwestia. Dla niektórych niemowląt to może być za dużo, dla innych za mało. Dla pewności warto sprawdzić temperaturę karku malucha. Zimny oznacza, że czas ogrzać pokój o kilka stopni, ciepły to informacja, by wywietrzyć pomieszczenie lub skręcić ogrzewanie.
Zasada 2 - bezpieczne łóżeczko do snu
Kładź malucha na noc lub drzemkę tylko w jego łóżeczku. Niech nie leży z Tobą, rodzeństwem lub na kanapie.
Zrezygnuj z poduszki, miękkich i obfitych pościeli oraz kołderek. Niemowlak może łatwo się zgrzać lub przeciwnie, odkryć i zmarznąć. Lepiej zainwestować w specjalny, bezpieczny śpiworek. Ważne, aby pociecha leżała na sztywnym materacu, który dobrze przylega do ramy łóżeczka.
Zasada 3 - pozycja podczas snu
Najbezpieczniej będzie położyć dziecko na pleckach, szczególnie w pierwszym roku jego życia. Ta pozycja umożliwia bowiem swobodne oddychanie. Jeżeli jednak lekarz specjalista zaleci pozycję na brzuszku lub na boku, należy zastosować się zaleceń. Bez konsultacji z pediatrą nie podejmuj takiej decyzji!
Aby zapewnić dziecku bezpieczną pozycję podczas snu nie wkładaj do łóżeczka niepotrzebnych przedmiotów, np. kocyków lub zabawek. Noworodek lub starszy szkrab musi mieć wystarczająco dużo miejsca, by swobodnie wyciągać nóżki i rączki. Nic nie powinno ograniczać dostępu do powietrza.