Jaka powinna być temperatura w pokoju noworodka?

Każdy świeżo upieczony rodzić chce zapewnić swojemu maluchowi jak najlepsze warunki rozwoju już od pierwszych dni życia. Jednym z ważniejszych elementów jest optymalna temperatura w pokoju noworodka. Odpowiada ona za komfort i odpowiednie warunki do rozwoju psychofizycznego dziecka. Jaka powinna być temperatura w pokoju noworodka oraz w jaki sposób ją utrzymywać?

 

Jaka powinna być temperatura w domu?

Optymalna temperatura w pokoju noworodka powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza w dzień i o 2 stopnie mniej w nocy. Są to warunki, w których maluch będzie się czuł najbardziej komfortowo. Warto jednak pamiętać o tym, że noworodki nie mają wykształconego mechanizmu termoregulacji, przez co bardzo łatwo może dojść do wychłodzenia organizmu. Niska temperatura u dzieci nie jest korzystna, ponieważ może prowadzić do infekcji, które noworodków mogą zakończyć się wizytą w szpitalu. Z obawy przed chorobą wielu rodziców ma więc tendencje do przegrzewania swojego dziecka, co również nie jest dla niego korzystne. Najlepiej unikać dużych zmian temperatury, dlatego warto utrzymywać taką samą temperaturę w całym domu. Umożliwi to również noworodkowi na przystosowanie się do warunków panujących w domu. Aby to zrobić, najlepiej zaopatrzyć się w termometr, który na bieżąco będzie kontrolował warunki panujące w pokoju malucha. 

 

Jaka powinna być wilgotność w pokoju noworodka?

Oprócz temperatury istotnym parametrem w pokoju noworodka jest również wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić od 40% do 60%. Zbyt niska wilgotność powietrza w pokoju noworodka może prowadzić do wysychania śluzówek i rozwoju infekcji bakteryjnych. Szczególnie warto na to zwracać uwagę w okresie zimowym, gdy działające kaloryfery powodują znaczne obniżenie wilgotności powietrza w domu. Z kolei zbyt duża wilgotność może spowodować rozwój pleśni, która może podrażnić delikatną skórę i układ oddechowy dziecka. Jak widać, odpowiednia wilgotność powietrza w pokoju noworodka jest więc istotna dla zdrowia malucha. 

 

Jak schłodzić pokój noworodka? 

Wielu rodziców unika wietrzenia pokoju noworodka ze względu na obawę przed przewianiem malucha. Prawidłowa temperatura nie wymaga jednak stwarzania przeciągów, dlatego w okresie letnim, jeśli dziecko będzie przykryte kocykiem lub będzie w lekkim śpiworku można bez obaw otworzyć okno i wpuścić świeże powietrze. W okresie zimowym należy zwracać większą uwagę na różnice temperatur wytwarzane przez otwarcie okna. Na czas wietrzenia można więc przenieść dziecko do innego pokoju, lub po prostu umieścić je w cieplejszym śpiworku. 

Pokój noworodka to miejsce, w którym maluch powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie. Warto więc stworzyć warunki, które będą sprzyjały prawidłowemu rozwojowi malucha. Pomóc mogą Ci w tym nasze śpiworki dla dzieci, które świetnie sprawdzą się już od pierwszych dni życia. Śpiworki występują w 4 wersjach, a każda z nich przeznaczona jest do stosowania w innym zakresie temperatur. Dzięki temu zapewnisz komfort i bezpieczeństwo swojemu maluchowi niezależnie od panujących warunków.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl