Jak ubrać dziecko do snu?

Zasady ubierania dzieci w pierwszych tygodniach, miesiącach, latach życia, różnią się od siebie. Każdy rodzic chce zapewnić dziecku odpowiedni komfort podczas snu. Znalezienie piżamy i okrycia, które spełniają wszystkie wymagania pod względem komfortu, bezpieczeństwa i wygody, może być trudne. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać najlepszą bieliznę nocną dla niemowląt i dzieci, aby maluchy mogły spokojnie spać.

Zaleca się ubieranie dziecka o jedną warstwę więcej niż to, co dla dorosłego byłoby wygodne. W przypadku niemowlaków najlepiej sprawdza się śpiworek do spania na wiosnę. W pierwszych latach życia nie powinno się używać kocyków do spania, gdyż mogą one stanowić niebezpieczeństwo uduszenia się maluszka. Śpiworki dziecięce z nogawkami zapewniają odpowiedni komfort termiczny, jak również wygodę i bezpieczeństwo. W zależności od temperatury i zmian pór roku dostępne są śpiworki wiosenne, letnie, zimowe lub całoroczne. Ważne jest, by dostosować rodzaj śpiworka pod odpowiednią porę roku. Śpiworki zapinane na zamek na całej długości ułatwiają zmianę pieluszki. Idealny strój do spania powinien być luźny i wystarczająco rozciągliwy by z łatwością można było go założyć. Warto zwrócić dużą uwagę, z jakich materiałów został wykonany śpiworek lub piżama, by nie podrażniały delikatnej skóry najmłodszych. 

Ubieranie dziecka do spania — podstawy

Ubierz dziecko warstwowo

Ubierz swoje dziecko warstwami, a nie jedną grubą piżamę. Możesz wtedy dodać kolejne okrycie, bądź zdjąć wraz ze zmianą temperatury.

Brak czapek w łóżku

Niemowlęta mogą szybko się przegrzać, jeśli będą spały w czapkach. Maluchy ochładzają się, uwalniając ciepło z głów i twarzy. Dlatego ważne jest, aby głowa dziecka była odsłonięta podczas snu. Nakrycie głowy w łóżku może również grozić zadławieniem lub uduszeniem.

Sprawdzanie temperatury dziecka

Dłonie i stopy Twojego dziecka mogą być chłodne, ale nie jest to dobry wskaźnik temperatury. Najlepszym sposobem na sprawdzenie ciepłoty jest dotknięcie pleców bądź brzuszka maluszka. 

Temperatura pokojowa

Jeśli uważasz, że w pokoju Twojego dziecka jest zbyt ciepło, możesz użyć wentylatora podłogowego, aby utrzymać komfortową temperaturę w pokoju. Najbezpieczniejszym miejscem na podłączany wentylator podłogowy jest przeciwna strona pokoju, z dala od dziecka. Jeśli w pokoju dziecka jest bardzo zimno, możesz użyć grzejnika, aby ogrzać pomieszczenie do bardziej komfortowej temperatury. Drzwi powinny być jednak lekko uchylone, aby pokój się nie przegrzał. Nigdy nie używaj koców elektrycznych ani termoforów do ogrzania dziecka w chłodniejsze dni.

Zawijanie dziecka

Owijanie pomaga maluchom zasnąć, a także pozostać w bezpiecznej pozycji do spania na plecach. Jeśli zdecydujesz się na owinięcie dziecka, użyj lekkich chust bawełnianych lub muślinowych. Upewnij się, że chusta nie sięga powyżej ramion dziecka ani nie zakrywa główki, uszu lub podbródka dziecka. Za wysokie chusty mogą utrudniać oddychanie dziecka i powodować przegrzanie. Sprawdź również, czy jest wystarczająco dużo miejsca, aby Twoje dziecko mogło rozprostować nogi i czy chusta nie jest zbyt ciasna wokół klatki piersiowej i bioder dziecka. Zbyt ciasne owijanie nóg i klatki piersiowej dziecka może prowadzić do problemów z biodrami i oddychaniem. Niemowlęta można owijać od urodzenia do momentu, gdy zaczną wykazywać oznaki, że mogą przekręcić się na brzuchu, zwykle około 4. miesiąca życia.

Śpiwory dziecięce

Bezpieczny śpiwór dla niemowląt to doskonałe rozwiązanie jako ubiór dziecka do łóżka. Śpiworek w odpowiednim rozmiarze, jest bezpieczny, utrzymując głowę i twarz odkrytą, a także zapewnia idealny komfort termiczny. 

Bezpieczny śpiwór dla niemowląt pomaga również:

  • zmniejszyć ryzyko śmiertelnych wypadków niemowląt podczas snu
  • odpowiednio dobrany zapewnia optymalny komfort termiczny
  • nie ogranicza ruchów dziecka

Jaka jest różnica między śpiworem a otulaczem?

Otulacz otula dziecko jak burrito, podczas gdy śpiworek dla niemowlaka na lato jest nieco luźniejszy i pozostawia wolne ramiona. Otulacz sprawia, że noworodek czuje się bezpieczniej, pomagając spokojnie spać. Jest to doskonałe rozwiązanie w pierwszych miesiącach życia. Jeśli niemowlak zacznie się samodzielnie przewracać na brzuch, należy wymienić otulacz na śpiworek. Otulacz ogranicza ruchy, jeśli niemowlę przewróci się na brzuch w otulaczu, może zostać uwięzione w tej pozycji i być bardziej narażone na uduszenie. Doskonałym rozwiązaniem wtedy są śpiworki do spania dla niemowlaków. Są wygodne, miękkie, utrzymują dziecko ciepłe, jednocześnie pozostawiając wolne ręce.

Śpiworek do wózka wiosenny doskonale sprawdza się w domowych warunkach jak i na spacerach. Odpowiednio dobrany rozmiar jest bardzo ważny, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo oraz jego funkcjonalność.

Co zrobić gdy dziecko się poci podczas snu?

Niektóre dzieci obficie się pocą podczas najgłębszej części ich cyklu snu. Ponieważ niemowlęta spędzają znacznie więcej czasu w tej najgłębszej fazie snu, są bardziej narażone na pocenie się w nocy niż dorośli. Gdy niemowlę się poci, nie jest to jeszcze powód do niepokoju, ale nadmierne pocenie może oznaczać, że jest coś nie tak.

Na przykład nadmierne pocenie się może być oznaką wrodzonej choroby serca, a także różnych infekcji i bezdechu sennego. Przegrzanie jest również czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt.

Co z tym zrobić?

Pomieszczenie, w którym śpi dziecko, powinno być ciepłe, ale nie gorące. Ustaw temperaturę w pomieszczeniu na zakres, który będzie komfortowy dla lekko ubranej osoby dorosłej. Ubierz swoje dziecko w odpowiednią piżamę lub śpiworek dla niemowlaka na lato, dostosowany do występującej obecnie pory roku. Pamiętaj, że jeśli Tobie jest za gorąco w pomieszczeniu, prawdopodobnie Twojemu dziecku też. Jeśli w domu jest chłodno, a dziecko jest lekko ubrane i nadal się poci, porozmawiaj z lekarzem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl