Dobry sen maluszka - jak o niego zadbać?

Dobry sen jest niezbędny zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Niestety często zdarza się, że maluch ma problemy z zaśnięciem, a wieczorne usypianie jest najmniej lubianą porą dnia zarówno przez dziecko jak i rodziców. Co zrobić, żeby zapewnić prawidłowy sen swojemu maluchowi?

Na spokojny sen dla dzieci

Problemy ze snem u dzieci potrafią spędzać sen z powiek rodziców. Zmęczenie i frustracja mogą prowadzić do utraty wiary w swoje zdolności rodzicielskie i powodować napiętą atmosferę w domu. Przyczyn trudności z zaśnięciem niemowlaka może być wiele, jednak najczęstszą z nich jest niedostateczne wyciszenie dziecka przed usypianiem. Maluch, który jest pobudzony lub przebodźcowany wydarzeniami z całego dnia będzie miał problem z szybkim zaśnięciem, dlatego warto pamiętać o podstawowej rzeczy, która sprawdza się od pierwszych dni życia, a jest to rytuał. 

 

Magiczny rytuał - na sen dla dzieci

Jak powinien wyglądać taki rytuał zapewniający spokojny sen dziecka? Zależy to w dużej mierze od preferencji rodziców i dziecka, jednak powinien być to zestaw stałych czynności wykonywanych przed snem. Może on jednak wyglądać tak:

 

    1. Wyciszenie malucha
      Wyłącz wszystkie głośne sprzęty i zabawki w domu w domu. Dobrze też unikać w tym czasie telewizora i tableta, ponieważ światło niebieskie zaburza wydzielanie melatoniny odpowiedzialnej za prawidłowy sen

 

  • Kąpiel

 

Najlepiej unikać szalonego pluskania i zabaw w kąpieli, jednak nie zawsze jest to do uniknięcia. Pozwól swojemu maluchowi rozluźnić się po całym dniu. 

 

  • Pielęgnacja

 

Kremowanie całego ciała połączona z delikatnym masażem wprowadzi dziecko w stan odprężenia. Dotyk sprawia, że maluch czuje się bezpiecznie, dlatego warto zawsze pamiętać o tym elemencie rytuału. 

 

  • Przygaszenie świateł i karmienie

 

Niezależnie od tego czy karmisz dziecko piersią, czy butelką dobrze, aby karmienie odbywało się w pokoju, w którym panuje półmrok. Pamiętaj, aby nie szczędzić maluchowi czułości, a w tle może grać spokojna muzyka dla niemowlaka do snu.  

 

  • Odłożenie dziecka do łóżeczka

 

Kiedy już widzisz, że dziecko zaczyna przysypiać, możesz spróbować odłożyć je do łóżeczka. W przypadku niemowląt dobrze zadbać o komfortowe otulenie, które sprawi, że maluch poczuje się bezpieczenie po przełożeniu do łóżeczka. Spokojny sen dziecka może zapewnić wygodny śpiworek

 

Czy spanie z dzieckiem jest dobre?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zalecenia specjalistów jasno mówią o tym, że spanie z dzieckiem może zwiększać ryzyko śmierci łóżeczkowej (SIDS), jednak  w praktyce bardzo często jest to najlepsza i jedyna opcja zapewniająca prawidłowy sen zarówno dziecku jak i rodzicom. Spanie z dzieckiem gwarantuje bliskość mamy i taty, która sprawia, że maluch czuje się bezpiecznie. Jeśli zdecydujesz się na sen z dzieckiem, warto jednak zadbać o odpowiednie zasady bezpieczeństwa. 

Zasypianie dzieci nie zawsze jest tak proste i szybkie jakby chcieli tego rodzice. Wprowadzenie wieczornego rytuału może jednak zdziałać cuda, dzięki czemu maluch jak i Ty na nowo będziecie cieszyć się spokojnym snem.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl