Jak ubierać dziecko do snu? Poznaj kilka cennych wskazówek!

Jako rodzic pragniesz, aby sen Twojego dziecka był jak najbardziej komfortowy. Osiągniesz to jednak tylko wtedy, kiedy zapewnisz maluchowi odpowiednie warunki. Kluczowy może okazać się tutaj jego ubiór. Nieodpowiednio dobrany sprawia, że dziecko budzi się z płaczem i jest rozdrażnione. To z kolei znacznie wpływa na jakość wypoczynku. Jak więc prawidłowo ubierać dziecko do snu? Przygotowaliśmy ten krótki poradnik, aby podrzucić Ci kilka cennych wskazówek.

Na co zwracać uwagę, ubierając dziecko do snu?

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Okazuje się bowiem, że to właśnie wtedy jego mózg ulega największej stymulacji. Warto jest więc zadbać, aby nic go nie zakłócało. Niestety w praktyce wielu rodziców nieprawidłowo ubiera swoje dzieci do snu, przez co pociechy często się budzą i są rozdrażnione. W naszym kraju istnieje przede wszystkim tendencja do przegrzewania, a jak się okazuje, jest ono bardzo niezdrowe.

Jak zatem ubierać dziecko do snu? Przede wszystkim tak, aby nic nie krępowało jego ruchów. Co do komfortu termicznego, warto natomiast kierować się zasadą: jedna warstwa więcej niż u Ciebie. Dotyczy ona jednak tylko niemowląt i to w sytuacji, kiedy temperatura nie przekracza wartości optymalnych. Starsze dziecko ubieraj tak samo, jak siebie, a gdy zaczyna się rozbierać, nie zabraniaj mu tego. Już nawet dwulatek potrafi sam ocenić, czy temperatura jest dla niego odpowiednia. To, co jednak możesz zrobić, to zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są tkaniny. Wybieraj te ze 100% bawełny. Są one bardzo ciepłe, a jednocześnie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Unikaj wszelkich sztucznych materiałów, nawet jeżeli są to tylko dodatki. Twój maluch będzie się przez nie pocił i budził w nocy.

Jak ubierać dziecko do snu?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak ubierać dziecko do snu, przede wszystkim zwróć uwagę na temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu. Wiemy, że nie zawsze jest możliwość, aby była optymalna, czyli w granicach 18-22 ºC. Jest to ciężkie do spełnienia zwłaszcza w okresie letnim. Musisz więc dopasować ubiór do panujących warunków. Zbyt duża warstwa ubrań niekorzystnie wpływa na odpoczynek i jest bardzo niezdrowa. Zbyt mała z kolei może spowodować wyziębienie dziecka. Warto tutaj więc kierować się poniższymi zasadami:

– poniżej 19 ºC gruby śpiworek, pajac i body z długim rękawem,

– 19-21ºC średni śpiworek, pajac i body z krótkim rękawem,

– 22-23ºC lekko ocieplony śpiworek i pajac,

– 24-25ºC nieocieplony śpiworek i body z krótkim rękawem,

– powyżej 26ºC wystarczy samo body z krótkim rękawem.

Oczywiście zasada ta dotyczy tylko tych najmłodszych dzieci. Roczny maluch nie korzysta już przecież z body i pajacyków, tylko z piżamki. W takim wypadku:

– poniżej 19ºC piżamka z nieco grubszej bawełny z długim rękawem i długimi spodniami,

– 20-21ºC piżamka z cieńszego materiału, ale nadal z długim rękawem i długimi spodniami,

– powyżej 21ºC krótki rękaw i krótkie spodenki.

Oczywiście są to tylko propozycje tego, jak ubierać dziecko do snu. Mimo to zawsze sprawdzaj, czy pociecha nie jest przegrzana, albo czy nie jest jej zbyt chłodno. Po dobór odpowiedniego śpiworku zapraszamy natomiast do naszego sklepu. Znajdziesz w nim produkty z najwyższej jakości bawełny, dzięki czemu skóra Twojego dziecka będzie mogła swobodnie oddychać podczas snu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl